Slovenský Grob – obec
s bohatou históriou

Prvá zmienka o obci, ktorá vtedy niesla názov MONAR, pochádza z roku 1214.

Bývalý historický názov obce (MONAR) vznikol zrejme podľa jej bývalých osadníkov, ktorými boli výrobcovia ozdôb z rôznych kovov (tzv. monari). Obec patrila pod pezinské a svätojurské panstvo. Počas tureckých výpadov bola obec vyľudnená, preto kráľ Bela IV. prizval na jej územie osadníkov prevažne z nemeckých krajín, ktorí jej dali názov AISGRUB (ľadová jama). Údajne preto, lebo sa v jej okolí nachádzala vodná plocha, ktorá veľmi dlho zostávala pokrytá ľadom. Neskôr obec osídlili aj Chorváti utekajúci pred Turkami.

Počas celého stredoveku mala obec viacerých majiteľov, vrátane grófskeho rodu Pálffy. Z historických názvov, ktoré pripomínajú už ten súčasný, je ten z roku 1552, kedy sa obec nazývala GRUOB. V roku 1614 si dala obec vytvoriť vlastné pečatidlo, ktoré dalo vzhľad aj súčasnému erbu obce. Je na ňom zachytená mladá žena s kráľovskou korunou na hlave, ktorá drží v pravej ruke odťatú hlavu a v ľavej misku. Je ňou z Biblie známa Salome, ktorá si vyžiadala od Herodesa hlavu Jána Krstiteľa.

Pôvodne si však historici mysleli, že na nezreteľnom odtlačku pečatidla na dobovej listine drží Salome v ruke veľký strapec hrozna. Ale na inej dochovanej listine objavili odtlačok zreteľný. A tak dali historici obci ďalší čriepok do skladačky minulosti obce, ktorý dopĺňa fakt, že v roku 1639 bol na jej území vysvätený kostol svätého Jána Krstiteľa.

Z histórie obce je zaujímavou aj historka o náleze sošky Sedembolestnej Panny Márie, ktorú v roku 1758 vyoral na mieste dnešnej kaplnky Mathias Jajcay. Legenda hovorí, že ju odniesol do kostola, no odtiaľ zmizla. Našiel ju potom na tom istom mieste, kde ju predtým vyoral. A to sa vraj zopakovalo dvakrát.

A ako obec vyzeral v minulosti? Tu je zopár dobových záberov:

[zdroj: Ľubomír Libič – Slovenský Grob – 1214 – 2014]

História obce je samozrejme ďaleko bohatšia, ale nechceme vás ňou zaťažovať 😊.
Lebo súčasnosť je plná najmä chutnej dochrumkava prepečenej husacinky.

VIAC O HUSACINE V SLOVENSKOM GROBE
Kde sa vzala tradícia husacích hodov?
Aké víno zvoliť pri husacích hodoch?
TIP – kam za husacinou:

Husacina & Penzión Karolína

Vajnorská cesta 2, 900 26 Slovenský Grob

tel.: +421 336 478 264
mobil: +421 905 478 264, +421 918 507 241
e-mail: info@penzionkarolina.sk

www.penzion-karolina.sk

REZERVÁCIA – HUSACIE HODY / OSLAVY / SVADBY